Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
   » Strona główna
   » VWMANIA
   » Speed Mania
   » Konkurs Auto Sezonu 2018
   » Demo Car VW MKI
   » Demo Car VW Touran
   » Project Wolf
   » Kontakt

W sprawach  stoisk wystawowych oraz sponsoringu proszę o kontakt:

e-mail: biuro@vwmania.org

     Texas Barbeque
2015-08-25
texas 1Teksas to najbardziej jankeski z amerykańskich stanów. Region płynący sosem barbeque. Miejsce gdzie atrybutami męskości są shotgun pod poduszką i pickup na podjeździe. Dlatego chcąc nawiązać do tego szczególnego miejsca, należy przenieść jego charakterystykę na rodzime podwórko.

  

texas 2

Z dostępem do broni palnej szczęśliwie wciąż mamy większy problem niż nasi przyjaciele zza oceanu, jednak konstytucja nie może nam narzucić typu posiadanego auta. Dzięki temu Dawid, vel Texas mógł wejść w posiadanie pojazdu z charakterystyczną paką. Nie interesowały go jednak stricte amerykańskie konstrukcje. Wygrało zamiłowanie do niemieckiej motoryzacji. W takim przypadku kompromis jest tylko jeden - Caddy.

texas 3

Pierwotnie prezentowany egzemplarz skonfigurowany był skromnie, czyli z poczciwym, dychawicznym, ale prostym 1,6D pod maską. Wszak pojazd ten miał jedno przeznaczenie - pracować! I z pewnością czynił to dzielnie, do momentu aż trafił na zasłużoną emeryturę do Texasa. Tu z woła roboczego powoli przeistaczał się w Dennisa Rodmana polskiej sceny tuningowej - emeryta, który błyszczał dzięki kilku coraz śmielszym dodatkom.

texas 4

Zaczęło się łagodnie. Zgodnie z kanonem modyfikacji punkt pierwszy stanowiły koła. wybór padł na już kultowe koła PLS. Skromne 14" średnicy nakazało srogie obniżenie charakterystycznego nadwozia. Dobrym rozwiązaniem okazała się instalacja airride. Dzięki temu zabiegowi Pickup VW rozkładał się na ziemi niczym opos, scalony z asfaltem drogi 66 za sprawą kół potężnego Forda. Dodając do zewnętrznej prezencji takie detale jak chromowane listwy czy rozsuwaną przednią szybę, zaczynała ona być bogata niczym złoża ropy na statystycznej teksańskiej farmie. W ślad za nim musiało więc pójść wnętrze. Miało być ekskluzywnie. Proste stołki wymagały więc zastępstwa w postaci siedzisk z jakiegoś bogatszego modelu. Mocno ograniczona przestrzennie kabina nie dawała jednak zbyt dużego pola do popisu. Sytuacja nie była łatwa, ale nie beznadziejna. Odpowiednią klasę i jednocześnie akceptowalne wymiary miały fotele z Porsche 996. Obszyto je jasną skórą. Z rozpędu parę krów opuściło ranczo i rozgościło się też na desce rozdzielczej. Styraną od wożenia ziemniaków z pola kierownicę Dawid zamienił na legendarne Nardi Torino.

texas 5

Jako że Texasowe Caddy jest projektem kompleksowym to pod maską również musiało być trochę zamieszania. I było go niemało. Mając swego rodzaju sentyment do korzeni auta, Dawid wymienił silnik na kolejnego diesla. Był to jednak innowacyjny projekt diesla biturbo! 1.9 TTDI? Nie dało się wzorem największych RAMów czy Fordów F zastosować bliźniaczych opon, to czemu by nie pobawić się w bliźniacze turbiny? Po chwilowym zamieszaniu wszystko wróciło do germańskiej normy i w komorze rozgościł się znany KR, a żeby nie było zbyt skromnie to dodano do niego gaźniki Webbera i pochromowano niektóre elementy, takie jak miska olejowa czy półośki. Równocześnie z blingiem w komorze odbywał się proces kładzenia parkietu na pace.

texas 6

W takim setupie auto zwracało na siebie uwagę i zdobyło wiele wyróżnień na zlotach w całej Polsce. Z czasem jednak wszystko może się opatrzeć. Zwłaszcza właścicielowi, który ma ciąg do kontrowersji. Stąd sezon 2015 przyniósł radykalne zmiany. Gdy Caddy przyjeżdża na lawecie to z daleka rzuca się w oczy zmiana koloru. Aktualnie niemiecki pickup cieszy oczy cynamonową barwą z palety Porsche - świetne nawiązanie do wnętrza! Komora jest aktualnie jeszcze cystsza. Ale to w nadkolach rozciąga się największa kontrowersja całego sezonu...

texas 7

Wcześniejsze PLSy wymieniono na felgi z Lincolna. Ok., zabieg już widywany, również w Polsce. W tym przypadku są one jednak poszerzone - zaczyna być ciekawie...  9,5" z przodu oraz 11,5" z tyłu to szerokości które zaimponowałyby nawet lubującym się we wszystkim co duże Teksańczykom. Centrum zamieszania stanowią tu opony. 165/40/16 i 215/35/16 zestawione z podanymi wcześniej szerokościami felg to już nie jest naciąg. To niedociąg. Wulkanizacyjne porno. Coś co nawet stare dobre Pro7 nadawałoby tylko w nocnym paśmie. Podnieca Was moneta włożona między rant felgi a oponę? U Texasa mieści się tam dzienny utarg z kapelusza ulicznego wirtuoza akordeonu.

texas 8

Auto rozpętało lawinę komentarzy. Zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Ekstremalne podejście do tematu kół zmniejszyło mobilność auta. Stało się ono lawetową królową. Właścicielowi to jednak nie przeszkadza. Jest to po części element jego pracy zawodowej. Doceniamy wizjonerskie podejście do modyfikacji. Dlatego brązowe Caddy było jednym z wyróżnionych w ramach Top5 na tegorocznej VWManii.

texas 9

Sesja zdjęciowa w wykonaniu Conek Foto powstała we współpracy z Autospotter.pl

Pełną galerię możecie zobaczyć TUTAJ

A dla tych, którym zdjęcia nie wystarczają, mamy również film z kontrowersyjnym Caddy w roli głównej. 

logo autospotter cz.b. male

WSZYSTKIE NEWSY

Profesjonalne bezpÂłatne statystyki www
Copyright © 2006-2024 vwmania.org