Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
   » Strona główna
   » VWMANIA
   » Speed Mania
   » Konkurs Auto Sezonu 2018
   » Demo Car VW MKI
   » Demo Car VW Touran
   » Project Wolf
   » Kontakt

W sprawach  stoisk wystawowych oraz sponsoringu proszę o kontakt:

e-mail: biuro@vwmania.org

     Candy Killer
2015-02-06

Bartex 2


Golfa trzeciej generacji ciężko sklasyfikować. Nie da się go jeszcze uznać za klasyka i jednocześnie jest autem zbyt starym na bazę do budowy projektu w coraz popularniejszym stylu New Wave. Daje to pole do popisu dla ludzi, którzy mają swoją niepowtarzalną wizję. Przykłady poważnego zbłądzenia w sztuce modyfikacji są na szczęście przysłaniane przez niezwykłe perełki. 

 

Prezentowana trójka jest pierwszym bohaterem nowego cyklu VWManii, w którym będziemy Wam przybliżać najciekawsze przepisy na nietuzinkowego VAGa. Wybór nie był przypadkowy. Trudno było zacząć od jakiegokolwiek innego pojazdu. Ten jeden z najmocniejszych i najbardziej kompleksowo zmodyfikowanych Golfów w Polsce jest też Autem Sezonu VWManii 2014.

Gdyby w fabryce VW w Wolfsburgu istniała jakakolwiek lista pokazująca które ze świeżo zmontowanych aut stanie się w przyszłości pełnoprawnym projektem, ten Golf znalazłby się na jej szarym końcu. Teoretycznie atuningowalna 5-drzwiowa wersja nadwoziowa, w najbardziej podstawowym, białym kolorze i nie porywającej wersji CL była jednym z tych aut, jakimi byliście odwożeni przez rodziców do szkoły a Wy ze wstydu przed kolegami prosiliście żeby wysadzali Was jedną ulicę wcześniej. Rola ta była przypisana temu autu od momentu wyprodukowania w 1992 roku aż do 2005, kiedy to trafiło ono w ręce Bartka, którego jedynym celem w życiu jest uturbiać wszystko co się da. Przy takim zapleczu wiadomym było w jakim kierunku pójdą modyfikacje nudnego VW ? MOC!

Bartex 1

Na samym początku auto rozebrano do zera. Błotniki lekko wyciągnięto celem pomieszczenia szerszych kół. Przedni zderzak wygładzono i dołożono szeroki hokej z VR6-brzmi jak przepis na tuning znaleziony w 20-letnim notesie wujka z Niemiec. Zabiegi blacharsko-plastyczne musiały zostać okraszone zmianą koloru. Teoretycznie nietrudno byłoby znaleźć barwę lepszą od odcienia auta służbowego sales managera niższego szczebla. Bartex nie poszedł jednak na łatwiznę i sięgnął po coś nietuzinkowego. Niecodzienny i rzucający się w oczy odcień pochodzi z palety barw Alfy Romeo. Pomysł był strzałem w dziesiątkę. Teraz tego auta nie da się pomylić z żadnym innym, przynajmniej w czasie postoju. O innych atrybutach tego egzemplarza wspomnimy później?

Bartex 3

Również we wnętrzu można zauważyć rozbudowaną wyobraźnię Bartka. Kierowca i jego pasażer zasiadają teraz w fotelach zaadaptowanych z młodszego o jedną generację brata. Wszystkie cztery szyby otrzymały elektryczne sterowanie. Jednak nie to jest najmocniejszą stroną przestrzeni pasażerskiej tego samochodu. Całe wnętrze, od foteli poprzez boczki po deskę rozdzielczą zmieniło barwy na biel w głównej mierze pod postacią skóry. Żmudna praca tapicera wraz z szeregiem zmian mechanicznych redefiniuje znane wśród mających problem z innymi rasami ludzi pojęcie White Power.

Bartex 4

I tu przechodzimy do sedna tego projektu. Niech Was nie zwiedzie cukierkowy image Golfa. Niewinny kolor i higienicznie czyste wnętrze są otoczką dla najprawdziwszego killera. Dychawiczne 1.8 ustąpiło miejsca uwielbianemu przez Bartka VR6. Wszystko bardzo szybko zostało zaturbione. Początkowe romanse z chińskimi suszarkami szybko zakończyły się fiaskiem. Teraz moc pompowana jest przez renomowanego Garreta GT35. Silnik odprężono i wzbogacono rozwierconą głowicą. Wałki wymieniono na odpowiedniki z półek Schricka i sprzęgnięto z lekkimi popychaczami. Wtryski wymieniono na większe, 440cc. W tej przebudowie jest to bardzo istotna modyfikacja, gdyż odpowiednio podlany turbo potwór pluje żywym ogniem z 3-calowego układu wydechowego zakończonego tłumikiem przelotowym. Dzięki temu zabiegowi Bartex stworzył jedno z najbrutalniej brzmiących VR6, które dodatkowo dzięki blow-offowi kicha niczym heretyk po kadzidle. Szeroki pakiet zmian zaowocował mocą rzędu magicznych 500 KM przy doładowaniu 1,6 Bar, a to wszystko przekazywane jest na przednią oś. Trakcji zero, zabawy mnóstwo.

Bartex 5

Przy takiej mocy błękitny pocisk nieprzerwanie przyspiesza aż do zamknięcia licznika i wciąż ciśnie do przodu. Czasem jednak trzeba zahamować. Wszak to nie prędkość zabija a nieplanowana jej utrata - na drzewie, ścianie, czy w kartonach. Dlatego też obecnie z przodu znajduje się układ hamulcowy z Audi S3 oparty na tarczy 312 mm. Tył to tarcza 280 mm, pierwotnie znajdująca się na przedniej osi Golfa IV, na której osadzony został tylny zacisk S3. Sporych rozmiarów hamulce skrywają się za obręczami Artec S2 o średnicy 17 cali i szerokości odpowiednio 9,5 i 10,5 cala. Założono na nie opony 215/35 oraz 225/35. Szczególnie te pierwsze mają mnóstwo roboty przy gwałtownym ruszeniu z procedury startu... Równie ciężka rola utrzymania wszystkiego na drodze to zasługa zawieszenia KW w wariancie drugim, wspieranym przez poliuretanowe odboje.

Bartex 6

Trójka Bartexa za sprawą napędu FWD nie będzie liderem startu spod świateł. Jednak gdy już złapie trakcję (na czwartym biegu...) niejeden bananowy dzieciak w aucie ojca zostanie wychłostany przez plującego ogniem ulicznego zawadiakę. Jednak najpiękniejsze jest to, że pomimo sporego wysilenia silnika ta maszynka do robienia funu na każdy zlot przyjeżdża o własnych siłach ciesząc właściciela i zawsze liczną publikę ognistym show i brakiem poważniejszych awarii. Auto jest bezsprzecznie fenomenalne, stąd przyznanie mu tytułu Auta Sezonu VWManii było jedynie formalnością.

Bartex 7

Bartex 8

Na koniec trochę akcji - VRT w wersji filmowej, wraz ze swoim żółtym bratem, którego opis opublikujemy niebawem.


 

Sesja zdjęciowa oraz film z  Golfem,  które wykonał CONEK,  powstały we współpracy z ekipą Autospottera. Pełną galerię zdjęć znajdziecie tutaj: MK3 VRT

VWMania Team oraz Autospotter.pl pragną podziękować zarządcy Ergo Areny za udostępnienie obiektu celem wykonania zdjęć.

 

logo autospotter cz.b. male

WSZYSTKIE NEWSY

Profesjonalne bezpÂłatne statystyki www
Copyright © 2006-2024 vwmania.org